Як вести бухгалтерський облік самостійно в Україні
Поради, як вести бухгалтерію ФОП самостійно
Перед відкриттям ФОП найголовніше вивчити всі групи ФОП і визначити ту, яка підходить для Вашої діяльності:
- Перша група – дозволено торгувати виключно на ринках і надавати побутові послуги населенню. Не можна наймати співробітників. Тобто, працювати можете тільки Ви. Підійде для роботи перукарем на дому, ремонт взуття, продавати товар на ринку і т. п;
- Друга група – надання послуг, ресторанний бізнес, кількість найманих працівників не більше 10 чол. (якщо Вам потрібна більша кількість співробітників, їх можна оформити за договором аутстаффінгу);
- Третя група без обмежень.
- Вивчити порядок сплати податків. Обов’язково вести Книгу Обліку Доходів.
Ця паперова книга, яка реєструється в податковій в той момент, коли Ви відкриваєте ФОП. Детальніше за посиланням.
Якщо Ви відкриваєте ФОП самостійно, не забутьте зареєструвати книгу.
- Слідкувати за новинами на спеціалізованих сайтах, де повідомляються всі зміни в законах. Як правило, щось змінюється щодня і це стосується ФОПів в тому числі.
- Слідкуйте за правильністю нарахування та сплати податків.
Буває так, що Ви щомісяця платили Єдиний Податок, а в кінці року виявилося, що у Вас борг на який нараховувалася пеня. Або навпаки, Ви бачите, що у Вас світиться переплата і не переживаєте, так як боргів у Вас немає. Але, в кінці року податкова оновлює всі дані і ситуація може бути аналогічною, борг / пеня. Для того, щоб не було таких проблем, необхідно регулярно дзвонити в податкову і просити оновити всі дані і все перепровіряти.
- Запрошувати офіційні відповіді
У разі суперечливих питань, консультанти з державних органів (податкова і т.п.) часто говорять інформацію, яка суперечить одне одному. Тобто, один консультант одне, а інший інше. Довести нічого не можна. У таких випадках ми рекомендуємо запитувати офіційний лист з відповіддю або рішенням по Вашому питанню.
- Кадровий облік персоналу
Якщо Ви наймаєте людей, навіть якщо це 1 співробітник – його обов’язково потрібно оформити в штат Вашого ФОПа (крім 1-ї групи).
Важливо! при оформленні повинні бути заповнені всі документи: наказ на роботу, документи співробітника, трудовий договір, внесені записи до трудової книжки.
Обов’язковим є заповнення табеля робочого часу, нарахування відпускних, при необхідності лікарняних та інших пільг. Щомісячне нарахування і виплата зарплати і податків на зарплату 2 рази на місяць.
У 2018-2019 році бюджет країни значно поповнився за рахунок застосування штрафів за порушення трудового законодавства.
Вести бухгалтерію ФОП на податків за новим кодексом оподаткування нескладно, якщо у Вас достатньо часу, щоб розібратися у всіх деталях, вести бухгалтерський та кадровий облік, і регулярно вивчати новини в законодавчій базі України.