Як відкрити ФОП для психолога

Для надання послуг у галузі психології необхідно підібрати приміщення, придбати обладнання та зареєструвати свою діяльність. Оптимальним варіантом буде оформлення фізичної особи-підприємця (ФОП).

Етапи реєстрації ФОП для психолога

ФОП для психолога

Який КВЕД привласнити по виду діяльності – психологічні послуги

Згідно з Національним класифікатором України, такого КВЕД, як «Психологічна допомога» не передбачено. Тому можна виділити інші відповідні коди:

  1. 86.90 – «Інша діяльність у сфері охорони здоров’я». Відповідає діяльності психоаналітиків, психологів і психотерапевтів;
  2. 85.59 – «Інші види освіти, не включені в інші категорії». Цей клас включає роботу в сфері освіти, академічного навчання, навчальних центрів, які пропонують курси підвищення професійної кваліфікації.

Вибираємо систему оподаткування

Після вибору КВЕД необхідно визначитися з групою ЄП. В українському законодавстві представлено дві групи оподаткування – загальна і спрощена. Психолог може працювати на загальній системі, що розрахована на такі податки:

  1. 18% – ПДФО;
  2. 1,5% – військовий збір;
  3. 22% – ЄСВ (від мінімальної З/П).

Загальна система передбачає виведення податків не з загального доходу, а з чистого прибутку. Остання формується за формулою зменшення загального доходу на допустимі категорії витрат.

ФОП-психологу найбільш комфортно працювати на 3-й групі ЄП. З переваг можна виділити необмежену кількість осіб, з якими можна створювати трудові відносини. А також можливість працювати з клієнтами і рекламодавцями різного статусу. Річний показник прибутковості для 3-ї групи не повинен перевищувати 5 млн. грн.

3-тя група допускає можливість реєстрації ФОП платником ПДВ. Внаслідок цього розроблено дві ставки ЄП:

  1. 3% від рівня доходу – для категорії зареєстрованих платниками ПДВ;
  2. 5% від рівня доходу – без реєстрації платником ПДВ;
  3. 22% – ставка ЄСВ (від мінімальної З/П).

Важливо розуміти, що зменшену ставку на 2% не варто розглядати як варіант економії. ПДВ – це один з найскладніших податків для ведення звітності. Оформлення ФОП платником ПДВ вимагає обгрунтованого підходу і виправдано лише в деяких випадках. Наприклад, якщо ФОП буде вести зовнішньоекономічну діяльність. У разі невиправданої реєстрації ПДВ, підприємець ризикує віддати державі близько 1/6 частини свого доходу.

Психолог-підприємець може вести діяльність і на 2-й групі, якщо планує співпрацювати (отримувати оплату) виключно з фізичними особами (населення, інші платники ЄП). Ця група не підійде для роботи з компаніями. Кількість осіб, які перебувають одночасно в трудових відносинах з ФОП 2-ї групи, обмежено до 10. Гранична сума оборотного доходу за календарний рік становить 1,5 млн. грн. Передбачені наступні податки:

  1. 20% – ставка ЄП (від мінімальної З/П);
  2. 22% – ставка ЄСВ(від мінімальної З/П).

Документи і звітність

Для надання послуг потрібно скласти шаблонний договір, який підійде для роботи з клієнтами. Для цього необхідно скористатися послугами юриста. Ведення податкової звітності, складання рахунків і актів підприємницької діяльності, важливо довірити бухгалтеру. Договора та інша документація повинна зберігатися протягом 3 років.

За законодавством ФОП 3-ї групи повинен подавати декларацію з ЄП раз в квартал. Навіть в тому випадку, якщо квартал не приніс прибутковості. Заповнювати звітність можна самостійно або делегувати роботу бухгалтеру.